Kochani,

już trzy tygodnie upłynęły od naszych warsztatów. Raz jeszcze dziękujemy Wam za twórczy udział, potwierdzający gotowość posługi ewangelizacyjnej w Diakonii Muzycznej.

Nasze wspomnienia warsztatowe są wdzięczne i słodkie ... a to za sprawą dyskretnego DARCZYŃCY:), któremu również bardzo dziękujemy za obdarowanie wyśmienitym tortem.

Drodzy,

nie siadamy na kanapie, która usypia - jak mówił papież Franciszek  podczas nocnego czuwania ŚDM w Brzegach. Czas wyruszyć do Przemyśla na próbę generalną Diakonii Muzycznej zaplanowaną na 18 marca 2017r. (sobota) w godz. 10.00 - 16.30 ( z przerwą na obiad w Bursie).

Prosimy,

tak zapomnijcie swój kalendarz, abyśmy spotkali się w pełnym składzie i wraz z sekcją muzyczną dopracowali repertuar pieśni na SMAP w Ustrzykach Dolnych.

 

Ponadto:

1. Na próbę generalną zapraszamy także tych, którym nagła zmiana terminu Zimowych warsztatów uniemożliwiła udział w zajęciach - bardzo liczymy na Waszą obecność !

2. Rodziców prosimy, aby zechcieli wam tego dnia towarzyszyć - służyć "transportem", co niewątpliwie usprawni logistykę przyjazdu i odjazdu.

3. Dla rodziców mamy przygotowaną niespodziankę - pakiet  Piękny Przemyśl ( możliwość zwiedzania z przewodnikiem m.in. katedralnych podziemi, muzeów, itp).

4. Posyłamy mocne Boże Szczęść i prosimy o modlitwę w intencji naszej posługi.

Ps.

Ważna wiadomość z  ostatniej chwili : Diakonia  Muzyczna  ma nowy  adres poczty  elektronicznej:   e-mail:   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  -  bieżącą  korespondencję  prowadzić  będzie  pani Ewelina Szewczyk, a w najbliższym czasie wyślemy "Witaj".  

Pani  Ani:)  -  w  imieniu  całej  Diakonii  Muzycznej  -  bardzo  serdecznie  dziękujemy  za długie lata twórczej posługi na rzecz Diakonii Muzycznej -Bóg zapłać!

 

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z Warsztatów Formacyjno-Muzycznych w Przemyślu 23.01-27.01.2017r.

Autorem Galerii jest Karolina Molenda

DSC03472 

 
Diakonia Tańca Uwielbienia i Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej organizują warsztaty ?TAŃCA UWIELBIENIA?. Pierwsza sesja warsztatowa odbędzie się w sobotę - 11 lutego br., od godz. 10.00 do 15.00 - w Bursie Szkolnej przy ul. Chopina 1 w Przemyślu. Podczas zajęć zostanie przygotowany specjalny układ taneczny na wielki finał czyli Wielkanocny Taniec Uwielbienia (niedziela, 23.04.br., godz. 15.00, Plac Niepodległości). Dokładne informacje na stronie przemyska.pl, na plakatach i fb DTU.
Diakonia Tańca Uwielbienia i Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej organizują warsztaty "TAŃCA UWIELBIENIA". Pierwsza sesja warsztatowa odbędzie się w sobotę - 11 lutego br., od godz. 10.00 do 15.00 - w Bursie Szkolnej przy ul. Chopina 1 w Przemyślu. Podczas zajęć zostanie przygotowany specjalny układ taneczny na wielki finał czyli Wielkanocny Taniec Uwielbienia (niedziela, 23.04.br., godz. 15.00, Plac Niepodległości). Dokładne informacje na stronie przemyska.pl, na plakatach i fb DTU.
Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w sesjach warsztatowych.

                    Beata Hermaszewska i Sławomir Jakubiec - moderatorzy DTU
                              ks. Tadeusz Biały - duszpasterz młodzieży AP 

plakatdt 
 
Tematy ŚDM na najbliższe trzy lata
                                    Tematy ŚDM na najbliższe trzy lata

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej informuje, że 22 listopada 2017 r.
Stolica Apostolska podała tematy kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w
najbliższych trzech latach: 
2017 - Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, a święte jest Jego imię  (Łk 1, 49)
2018 - Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga (Łk1,30)
2019 - Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego (Łk1,38)
Tekst źródłowy można znaleźć w poniższym linku
Ponadto:
Materiały formacyjne programu #zejdzzkanapy - przeznaczone dla młodzieży na każdy miesiąc
nowego roku duszpasterskiego będą dostępne na stronie - kdm.org.pl i mlodziez.przemyska.pl;
publikacja materiałów na miesiąc grudzień już 26 listopada 2016 r.

                                                    Ks. Tadeusz Biały - duszpasterz młodzieży AP
 
 
Piękno, miłość, śmierć i muzyka - św. Cecylia

Piękno, miłość, śmierć i muzyka - św. Cecylia

Żołnierze, którzy aresztowali Cecylię, byli pod takim wrażeniem jej urody, że błagali ją, by odstąpiła od wiary.

cecilia_guido_reni_7Guido Reni Św. Cecylia

Była olśniewająco piękna. Pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny. Jako młoda dziewczyna Cecylia zakochała się na zabój ... w Jezusie Chrystusie. Jemu ślubowała wierność bez względu na wszystko. Rodzice mieli jednak inne plany. Przeznaczyli córkę dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi. Dzień przed ślubem Cecylia wyznała swoją tajemnicę narzeczonemu. Ten nie tylko, że uszanował jej ślub czystości, ale sam się nawrócił i wraz ze swoim bratem przyjął chrzest z rąk papieża św. Urbana. Wkrótce w Rzymie wybuchło kolejne krwawe prześladowanie chrześcijan. Cecylię, jej męża i szwagra skazano na śmierć. Żołnierze, którzy ją aresztowali, byli pod takim wrażeniem jej urody, że błagali ją, by odstąpiła od wiary. Cecylia miała im odpowiedzieć: "Umrzeć nie znaczy stracić swej młodości, lecz zamienić ją na lepszą. Jest to tak, jakby oddać błoto, a otrzymać w zamian złoto. Mój Pan oddaje stokroć więcej, niż Mu się ofiaruje". Zginęła okrutną śmiercią. Duszono ją parą w łaźni, w końcu podcięto gardło. Konała jeszcze dwa dni.

Wszystko to działo się na przełomie II i III wieku. Historia jej męczeństwa obrosła przez wieki pobożną legendą. Św. Cecylia stała się jednym z najbardziej czczonych rzymskich męczenników. Pochowano ją w katakumbach. W XI wieku odkryto jej ciało, zachowane w stanie nienaruszonym. Szczątki przeniesiono do bazyliki jej imienia wybudowanej na Zatybrzu, prawdopodobnie w miejscu, w którym mieszkała. Kilka wieków później artysta rzeźbiarz Stefano Maderna wykonał dla tej bazyliki niezwykle ekspresyjną marmurową rzeźbę, przedstawiającą ciało św. Cecylii odnalezione w katakumbach: młoda kobieta niezwykłej urody leżąca na boku z twarzą na ziemi, z podciętą szyją i ramionami wyciągniętymi wzdłuż ciała.

Św. Cecylię uznano za patronkę muzyki kościelnej dopiero w średniowieczu. Dlaczego? Być może dlatego, że w aktach męczeństwa znaleziono zapis mówiący o tym, że gdy na weselu Cecylii grały instrumenty muzyczne, ona w swoim sercu śpiewała hymny tylko Bogu.

W historii tej młodej rzymskiej męczennicy spotykają się trzy żywioły: piękno, miłość i śmierć. Tradycja dodała jeszcze jeden: muzykę ku chwale Boga. Święta Cecylia wyśpiewała swoim życiem najpiękniejszą pieśń, pieśń ku chwale Boga. Kto chce skomponować wielogłosowy utwór muzyczny, musi opanować sztukę kontrapunktu, czyli umiejętność równoczesnego prowadzenia różnych linii melodycznych, tak by razem wszystko brzmiało pięknie, w harmonii. By życie stało się pieśnią dla Pana, potrzebna jest także w życiu sztuka kontrapunktu. Tak kochać, tak wierzyć, tak pracować, tak cieszyć się i smucić, tak dojrzewać i starzeć się, wreszcie tak umierać, by nie było zgrzytów, dysharmonii, ale by wszystkie żywioły, które pojawiają się w ludzkim życiu, zagrały razem ku chwale Najwyższego. Pewien mądry rabin powtarzał swoim uczniom: każdego dnia pieśń, każdego dnia pieśń.

                                                                      ks. Tomasz Jaklewicz
                                                                      portal Wiara.pl

Zachęcamy do zapoznania sie z biografią św. Cecyli oraz do modlitwy za wstawiennictwem Świętej Patronki śpiewu kościelnego, aby posługujący w Diakonii Muzycznej dbali o piękno człowieka wewnetrznego i równie pięknie śpiewali Bogu na chwałę i ludziom na pożytek
 
I miejsce na XII Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Varsovia Cantat? w Warszawie zdobył Zespół Wokalny SOUL działający przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, prowadzony przez  dr Monikę Brewczak.
SOULI miejsce na XII Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym "Varsovia Cantat" w Warszawie zdobył Zespół Wokalny SOUL działający przy parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, prowadzony przez  dr Monikę Brewczak.
Odbywający się, od 2005 r., Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny jest organizowany przez Towarzystwo Śpiewacze LIRA przy współpracy z Agencją Artystyczną MELODY.  To jeden z wysoko ocenianych konkursów chóralnych w Europie, o czym świadczy liczna reprezentacja uczestniczących w nim zespołów - w ciągu 12 lat wzięło w nim udział ponad 290 chórów z całego świata. To jedyny w Polsce Festiwal stricte a cappella, czyli bez towarzyszenia fortepianu. W tegorocznej, jedenastej edycji, która odbyła się  w dniach 28-30 października, wzięło udział 12 chórów wyłonionych w drodze eliminacji wstępnych z 6 krajów europejskich: Rosji, Chorwacji, Słowenii, Szwecji, Białorusi, Polski oraz chór z Hong Kongu. Uczestników Festiwalu oceniało międzynarodowe jury w składzie prof. Romuald Twardowski (Polska), dyrygent i pedagog Agnes Gerenday (Węgry), prof. Bernhard Gfrerer (Austria), dyrygent i sopranistka Carmen Moreno (Hiszpania) i Marcin Cmiel (Polska). Przesłuchania konkursowe odbywały się 29 października w Sali Koncertowej Galerii Porczyńskich a w ich trakcie Zespół SOUL wykonał pieśni: In te Domine speravi - Jasquin Desprez, Krakowiak - Stanisław Moniuszko, Ruby Baby - Jerry Liber i Mikre Stoller, Otcze nasz - Romuald Twardowski. Wieczorem w kościele pw. św. Krzyża, SOUL dał koncert  z innymi chórami z Polski, Chorwacji i Białorusi. Warszawski Festiwal zakończył się koncertem laureatów i wręczeniem nagród w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Wyjazd do Stolicy i udział w Festiwalu był możliwy dzięki pomocy udzielonej przez Samorząd Powiatu Sanockiego.
                         Oprac. ks. Tadeusz Biały
                        Statuetka i dyplom
 
W ramach ŚDM w Przemyślu (piątek, 22 lipca 2016 r., o godz. 20.30) w Rynku Miasta odbył się Wieczór Chwały, animowany przez Diakonię Muzyczną i Diakonię Tańca Uwielbienia Archidiecezji Przemyskiej. Podczas modlitewnego wieczora swoim świadectwem wiary podzieliła się Jola Czesielska z Medyki. Jola jest tegoroczną maturzystką, należy do Ruchu Apostolstwa Młodzieży i posługuje w Diakonii Tańca Uwielbienia AP. Wygłoszone świadectwo było tłumaczone (na żywo) na język angielski i arabski.

sdm_przemysl_3_dzien_28W ramach ŚDM w Przemyślu (piątek, 22 lipca 2016 r., o godz. 20.30) w Rynku Miasta odbył się Wieczór Chwały, animowany przez Diakonię Muzyczną i Diakonię Tańca Uwielbienia Archidiecezji Przemyskiej. Podczas modlitewnego wieczora swoim świadectwem wiary podzieliła się Jola Czesielska z Medyki. Jola jest tegoroczną maturzystką, należy do Ruchu Apostolstwa Młodzieży i posługuje w Diakonii Tańca Uwielbienia AP. Wygłoszone świadectwo było tłumaczone (na żywo) na język angielski i arabski.

                                     Świadectwo Joli

Alleluja

Mam na imię Jola, mam 19 lat i jestem z okolic Przemyśla. Chciałam wam na początku powiedzieć, ze jesteście wspaniali... i  niesamowite jest to, że możemy być tutaj wszyscy razem w imię Pana Jezusa! (gromkie brawa)

Chciałam wam krótko opowiedzieć o sobie i o mojej relacji z Panem Jezusem.
 
To, że jestem tutaj dzisiaj i mówię do was, i dzielę się swoimi przeżyciami,  zawdzięczam tylko i wyłącznie naszemu Bogu. Mimo, że jestem jeszcze dość młoda, to na mojej drodze stanęło już wiele przeszkód,  z którymi nie potrafiłam sobie poradzić. Wtedy, gdy jeszcze Pan Jezus nie był obecny w moim życiu tak jak jest dzisiaj, uciekałam w różne grzechy, co potem prowadziło do tego, że byłam osobą zniewoloną... przez różne grzechy. I wówczas spotkałam na swojej drodze Kogoś, kto pomógł mi odnaleźć siebie. A był to Jezus Chrystus (gromkie brawa)
sdm_przemysl_3_dzien_27Gdy zaprosiłam Go do swojego życia, zmieniło się wszystko. I dzisiaj stoję przed wami jako osoba chlubiąca się ze swoich słabości tylko dlatego, że wiem, że mam obok siebie Pana Boga, który zawsze mi pomoże. I dzięki Niemu mogę robić  różne wspaniałe rzeczy, na które nie zdobyłabym się wcześniej. To On mi daje Swojego Ducha, który mnie uzdalnia do takich rzeczy jak ta teraz... na przykład (brawa)
I tak na koniec mam do was jedno pytanie:  Czy chcecie być szczęśliwi? Tak -  odpowiedzieli słuchacze
Na to jest prosta recepta - oddaj wszystko Jezusowi! (brawa).
Dziękuję bardzo!
 
 
ŚDM w Krakowie poprzedziły tzw. Dni w Diecezji (20-25 lipca 2016 r.).  Na ten czas wszystkie polskie diecezje przybrały konkretne nazwy biblijne, związane z określonym miejscem lub wydarzeniem historio-zbawczym. Dzięki takiej koncepcji Polska stała się swego rodzaju ?ziemią świętą? do której przybyli młodzi pielgrzymi ze wszystkich zakątków świata. Archidiecezja przemyska przyjęła nazwę Ein Karim, zaś pozostałe dwie diecezji naszej metropolii przybrały nazwy ?Tabor? (diecezja rzeszowska) i Exodus (diecezja zamojsko-lubaczowska). Według biblistów Ein Karim to  miasteczko położone w górach, oddalone od Nazaretu prawie 150 km. To właśnie tam, po Zwiastowaniu, Maryja udała się z radosnym  pośpiechem, aby nawiedzić swoją krewną Elżbietę (por. Łk, 1, 39-56)

logo_ein_karim-2ŚDM w Krakowie poprzedziły tzw. Dni w Diecezji (20-25 lipca 2016 r.).  Na ten czas wszystkie polskie diecezje przybrały konkretne nazwy biblijne, związane z określonym miejscem lub wydarzeniem historio-zbawczym. Dzięki takiej koncepcji Polska stała się swego rodzaju "ziemią świętą" do której przybyli młodzi pielgrzymi ze wszystkich zakątków świata. Archidiecezja przemyska przyjęła nazwę Ein Karim, zaś pozostałe dwie diecezji naszej metropolii przybrały nazwy "Tabor" (diecezja rzeszowska) i Exodus (diecezja zamojsko-lubaczowska). Według biblistów Ein Karim to  miasteczko położone w górach, oddalone od Nazaretu prawie 150 km. To właśnie tam, po Zwiastowaniu, Maryja udała się z radosnym  pośpiechem, aby nawiedzić swoją krewną Elżbietę (por. Łk, 1, 39-56)

Znakiem rozpoznawczym przemyskiego Ein Karim było okolicznościowe Logo, którego twórcą jest Damian Kandefer, artysta plastyk z Wrocanki. Autor, w radosnej kolorystyce i symbolicznej grafice przedstawił ewangeliczną scenę Nawiedzenia św. Elżbiety i w subtelnie piękny sposób uobecnił ją - umiejscowił w archidiecezji przemyskiej. Wyrazem tego są widoczne kontury Bieszczadów w tle, z wyraźnym wskazaniem na Tarnicę (najwyższy szczyt) i stojący na niej krzyż.  Układ graficzny jest tak wewnętrznie zintegrowany, że wyłania się z niego zarys domu - przemyskiego Ein Karim - w którym spotykają się Maryja i Elżbieta ..., a w drugiej połowie lipca br., do tych świętych Kobiet dołączyła jeszcze rzesza młodych pielgrzymów z różnych zakątków świata.

Więcej…

 
dm12
rewers
Fundacja "Opoka" - www.opoka.org.pl
Z Radia Fara :
Archidiecezja Przemyska
Polecamy :